Vítejte ve dračím světě

DRAKOVĚDA

Drakověda: Život draka

Drakologie je velice složitá věda, takže to, co si nyní povíme, se může za pár desítek let změnit, přesto je to velice důležité. K této změně může dojít hlavně proto, že draci jsou nesmírně přizpůsobiví tvorové, kteří aby přežili, klidně pozmění kompletně celý způsob svého života. Však jen díky své přizpůsobivostí dokázali předčít všechny tvory v tom, že jsou vlastně tím nejstarším žijícím druhem živočichů na naší planetě. Pradávní draci na své cestě za potravou mohli potkávat například dinosaury a pterodaktyly, kteří náraz meteoritů do naší planety a důsledné velice nepřející změny klimatu, nedokázali přežít.

Způsob páření draků je známý jako dračí pád: Dračí pár letí vysoko na obloze, v okamžiku se navzájem uchopí, zavřou křídla a provedou volný pád. Pak v méně než sto stopách (33 m) od země otevřou křídla a přistanou. Draci používají nejčastěji tento neobvyklý způsob páření, protože draci milují rychlost a riziko, a zvyšuje to jejich potěšení z lásky.

Draci snášejí vejce jako plazi a ptáci; vejce jsou chráněna tvrdou skořápkou, která časem zeslábne, aby ji mohlo dračí mládě rozbít snadněji. Inkubační doba vajec těchto tvorů je neznámá; některé vejce se líhnou v roce nebo dvou a některé za více než pět roků. Dračí vejce jsou bohaté na vápník a dračí novorozenci jedí skořápky, aby zbytečně nemrhali živinami. Poté začíná malým dráčkům jít o život, neboť je časté, že ostatní dračí samci čerstvému otci dráčků „závidí“ a chtějí jej proto zabít a získat si jeho teritorium. Je smutné, že při střetu dvou a více samců právě kvůli této závisti zahyne až polovina mladých.

Dráčata rostou velice rychle. Už od dvou týdnů chrlí první plameny ohně(led/kyselinu). V této fázi ještě draci rádi popíjejí mléko (při umělém odchovu) ale v normálním životě jsou již nuceni začít jíst maso, které se učí si sami obstarat. Začínají s malým hmyzem, ptáky, králíky. Jakmile je drak starý asi dva měsíce, dosahuje poloviční velikosti dospělého draka jeho druhu a jeho matka jej opouští. Dráček si tedy musí sám plně obstarávat potravu (ve dvou měsících je schopen ulovit i středně velkého koně) a najít a označit si své teritorium, protože bez něj nemůže přijímat pravidelně potravu a nemá možnost se spářit. Pokud tohle všechno dráček, nyní spíš už drak, dokáže a zařadí se tak do dospělého dračího života, může se radovat! Od stáří 1 roku až po stáří 3 let se drak soustředí spíše na získávání přátelských vztahů mezi ostatními a snaží se zařadit se, (nebo ještě lépe založit) do smečky, která jednotlivce chrání zuby, drápy. Přesto jakmile dovrší věku 5 let, smečku opouštějí a jsou spíše samotářští, neboť jsou dostatečně silní na to, porazit i velmi silného protivníka. Draci jsou schopni se rozmnožovat ve věku 5 let a samice kladou až 12 vajec. Mezi mladými je často převaha samců, a proto je o samice v dračím světě veliký zájem. Samice jsou fyzicky větší než samci, mají více ostnů a drápů a jestliže jsou zrovna březí, jsou permanentně rozzuřené a proto velmi, VELMI nebezpečné.

Věk: Není známo kolika let se draci dožívají, neboť ještě nikdo nikdy neviděl zemřít draka stářím (možná také proto, že ne moc lidí žije v tak úzké blízkosti draků. Dračí rezervace jsou zatím novinkou a žádný drak v nich ještě nezemřel stářím). Čistý odhad zeje 1500 let. Průměrný život draků je však rozdílný kvůli jejich časté nevraživosti mezi sebou. Je to „pouhých“ 785 let.

Dá se drak ochočit? Má odpověď zní: Jak kdy. Existují plemena draků, které lze pokřtít na vrahouny všeho živého. Existují plemena draků, kteří jsou „tak napůl“ a lze je ochočit s obrovským vkladem času do jejich výchovy nekonzumování lidí. Ale také existují draci, kteří lidi mají rádi, ovšem ne všechny: zvolí si vždy jen jednoho člověka, kterého nechají jezdit na jeho hřbetě a nazývají je často svými jezdci. Jenže tito draci v poslední době úplně záhadně vymizeli z našich pohledů. Chytří lidé však nepřiznávají jejich vyhynutí. Doufejme…

OBRAZOVÉ PŘÍLOHY

obr. č.1 obr. č.1
Zdroj:
Mozek, encyklopedie kryptozoologie, Draci (John Topsell)
Přidáno 08.03.2009, Trisha_Thompson