Vítejte ve dračím světě

DRAKOVĚDA

Drakověda: Potrava draků

DRAČÍ POTRAVA

Složení: Ačkoli každý drak je na tom trochu jinak, celkově považuju za nejlepší označení slovo všežravec. Složení potravy je velmi různorodé od úplných vegetariánů po masotariány a všechno mezi tím. Oběvily se taky perly, mořské časy a minerály, zřejmě pro doplnění stopových prvků a tvorbu ohně. Čistě býložraví draci jsou v menšině, a buď jsou velmi malí a živí se hmyzem a ovocem, nebo dokáží ztrávit dřevo. Pak by si klidně mohli dá ráno strom a létat (protože let a možná chrlení ohně jsou nejspíš energeticky nejnáročnější dračí činnosti.). Ještě další variantou je prostě extrémně výkonný systém trávení. Neinteligentní dračí druhy mohou být i mrchožrouty. A inteligentní možná nakonec taky. Samozřejmě, nám to připadá odporné, ale draci mohou mít úplně jiná měřítka.

Kromě základních věcí se dají čekat i pochutiny, např. sladké, pravděpodobně získané od lidí nebo jiných menších rozumných druhů. Osobně považuju za pravděpodobnou tepelnou úpravu. Jistě, draci jsou přizpůsobeni i ke konzumaci syrového masa, ale to my taky a k večři si ho nedáváme. Navíc s jejich ohněm bude proces tepelné úpravy o dost jednodušší-i když, aby na úpravu zas nevydali víc energie než kolik získají.

Princezny: Mýtus o tom že draci jedí princezny je očividný nesmysl. Za á, jak drak pozná že dotyčná je princezna a ne vesnická holka ktetrou oblékli do hezkých šatů? Za bé, nastaly by komplikace s dotyčným králem a jeho armádou a za cé, princezen není tolik a draci by brzo pomřeli hlady.

Rozuumné druhy jako potrava: Zase, draci mohou mít úplně jiná etická měřítka než my, ostatně etika je část filozofie a v podstatě výplod společnosti. Protože dračí společnost je pravděpodobně jiná, jejich etika bude taky jiná, což neznamená že musí máít nutně jiný poměr ke konzumaci rozumných druhů než my. Navíc je otázka jestli se lidská rasa vejde do významu slov "rozumný druh"...někteří draci nicméně lidi konzumují (Equitrax), někteří si pochutnají i na jednorožci (Melden), na druhou stranu někteří mají vyložený odpor ke konzumaci čehokoli koňovitého. Zajímavá otázka je, jestli by se u draků mohl vyskytnout kanibalismus...pokud by poměr ke konzumaci čehokoli inteligentního nebyl vyloženě záporný, to je první podmínka. Jinak možná že ano. Třeba rituálně místo pohřbu...co my víme. Spíš ale asi ne vzhledem k technickým problémům např. s šupinami.

Sůl: Predátoři obvykle získávají sůl z těla kořisti. Takže masožraví draci by solit nemuseli, ale vegetariáni by někde asi sůl brát museli, pokud za ni nemají nějakou náhražku. Možná dokážou pít a zpracovat mořskou vodu...

Alkohol, drogy, omamné látky: Dost možná...na druhou stranu, draci obvykle mají značnou schopbost metabolizovat jedy, takže je otázka jestli na ně vůbec něco zabírá. Pokud jde o morální a společenskou stránku věci, tu neodhadneme.

Četnost jídel: Někteří draci dokážou dlouho nejíst a pak se pořádně nacpat, to ovšem předpokládá že nenastane žádná velká spotřeba energie (let, lov...). Věřil bych tomu že drak je schopný se nafutrovat a pak si pár set let zdřímnout.

Zdroj:
Drakovědné fórum
Přidáno 05.03.2009, Tyrlandhas