Vítejte ve dračím světě

DRAKOVĚDA

Draci ve filmech: Wyvern

Děj:


Malé aljašské městečko Beaver Mills se nachází hned za severním polárním kruhem, což znamená, že během letního slunovratu tu slunce nezapadá. Jak se městečko připravuje na oslavu této události, objeví se Wyvern, probuzený ze svého ledového vězení tajícími ledovci, který začne napadat obyvatele. Ještěr pokračuje ve svém krvavém běsnění, zatímco lidé ve městě se zoufale snaží uprchnout. Časem zjistí, že tvor nakladl vejce. Wyvernova hrůzovláda je skončena, když ho Jake shodí z útesu svým novým kamionem.

Film svůj příběh vysvětluje (fiktivní?) severskou mytologií kolem tvora. Podle Haase je Wyvern prastaré zvíře z norské mytologie, syn bohyně smrti Hel, který v zuřivosti kousl Odina, což krále norských bohů přimělo ho uvěznit v ledu daleko na sever.


Hodnocení Nay:


Znáte béčkové (nebo spíš céčkové?) horrory - přesně tak se dá tento film popsat, v jedné výstižné větě. Nečekejte nic zázračného; předvídatelný děj, velmi jednostranné charaktery, nějaká ta porce krve a animovaná potvora. Místy se budete až nutit film dokoukat, načež vás konec přesvědčí, že to za to nestálo. Papundeklové kulisy, rádobypříběh, a lidské charaktery nás stejně moc nezajímají a hlavně nestojí ani za starou papuči, takže je prostě vynechám.

Jediné zajímavější záběry jsou ty s Wyvernem. Jistě není nejlepším filmovým drakem, ale za povšimnutí stojí. Tahle počítačově vytvořena, rozmrz(e)lá potvůrka je obdařena zuby, drápy a nadprůměrnou, nicméně stále zvířecí inteligencí - je to bestie zlá, která si s lidmi pohrává, ale to nám nevadí, jelikož nás tím ušetří "výkonů" některých herců. Ohnivý dech si neužijete, tenhle ještěr má být příšerou severských legend, kde oheň moc respektu nebudil. Co se týče designu, je to poněkud těžkopádná ještěrka, která létá spíš díky moci Hollywoodu než křídlům - právě animace letu místy pokulhává v realističnosti. Nedá se říct, že by drak byl výjimečně destruktivní, až na pár lidí, vozidel a jeden vrtulník toho moc neodepíše.

Konec taktéž není ničím zvláštním na film této třídy. Po až příliš jednoduchém zabití potvůrky opravdu není na co se koukat. Sečteno a podtrženo - pokud chcete zabít čas (a pár mozkových buněk) zkoukněte Wyverna.

S naprostou jistotou nejlepší film o drakovi terorizujícím aljašskou vesnici. Protože je jediný.

OBRAZOVÉ PŘÍLOHY

obr. č.1 obr. č.1 obr. č.2 obr. č.2 obr. č.3 obr. č.3 obr. č.4 obr. č.4 obr. č.5 obr. č.5
Zdroj:
Rok výroby: 2009
Režie: Steven R. Monroe
Místo natačení: USA
Vyrobil: RHI Entertainment
Žánr: Sci - fi, horror
Délka filmu: 89 minut
Hrají: Nick Chinlund, Erin Karpluk, Barry Corbin...
Přidáno 21.12.2010, Nay