Vítejte ve dračím světě

DRAKOVĚDA

Draci ve filmech: Dračí Srdce

Děj:

Stalo se to v dávných dobách.

Panenskou krajinou putovali počestní rytíři, poddaní byli pravidelně vykořisťováni a největší nebezpečí pro lidstvo nepředstavovalo globální oteplování, ale draci. Rytíř Bowen přísahal strašlivou pomstu všem drakům neboť se domnívá, že se z jeho mladého královského svěřence Einona stal zloduch právě po implantaci poloviny dračího srdce. Aby onoho draka nalezl, likviduje každého příslušníka dračího plemene kterého potká. A daří se mu to dobře. A tak není divu, že jednoho dne Bowen narazí na draka, který o sobě tvrdí, že je posledním svého druhu. Po noci prožité v patové situaci dojde k džentlmenské obchodní dohodě. Drak vždy vypustí trochu ohně na bezmocné vesničany, pak přijde Bowen, nechá si od nich zaplatit, draka jako zabije a oba vesele putují k další vesnici. Zdálo by se, že jde o happy end, ale dramatický příběh ve skutečnosti teprve začíná. Poslední drak Draco je totiž tím drakem, který před lety zachránil život Einona a se splynutím jejich srdcí a osudů je to mnohem komplikovanější, než se zdálo.

Equitraxovo hodnocení:

Podle mě nejhezčí film o dracích, vybočující ze zavedeného schématu těchto příběhů (kde jsou draci většinou zobrazováni jako zlo). Má moje sympatie už kvůli tomu, jak se tvůrci vypořádali s postavou draka. Je to první skutečně realisticky vypadající digitálně vytvořený drak na filmovém plátně (včetně naprosto realistického pohybu a skvělého hlasu Seana Conneryho) a ani v nejmenším nepřipomíná své "loutkové" předchůdce. Příběh sám nemá chybu pokud nepočítám ten smutný závěr, ale koneckonců draci byli vždy zabíjeni, tak co jiného od toho čekat. A co dodat na závěr?


Jestli tohle DVD nebo VHS ještě nemáte ve sbírce, tak ani chvilku neváhejte. Pro všechny milovníky draků by vlastnictví tohohle díla mělo být skoro povinnost. Až uvidíte, uvěříte -

You will believe

OBRAZOVÉ PŘÍLOHY

obr. č.1 obr. č.1 obr. č.2 obr. č.2 obr. č.3 obr. č.3 obr. č.4 obr. č.4 obr. č.5 obr. č.5
Zdroj:
* Originální název: Dragon Heart
* Rok výroby: 1996
* Vyrobil: Universal Pictures
* Efekty a animace: Industrial Light & Magic
* Místo natáčení: Slovensko
* Režie: Rob Cohen
* Hrají: Dennis Quaid, Dina Meyer, Julie Christie, David Thewlis
Hlas draka Draco namluvil legendární Sean Connery
Přidáno 13.06.2010, Equitrax