Vítejte ve dračím světě

DRAKOVĚDA

Drakověda: Šupiny

Celé tělo draka pokrývají tuhé lesklé šupiny. Jedinou výjimkou představuje drak pozemský neboli obyčejný, který na krku a na břichu tento šupinatý pancíř nemá, což je možná důsledek jeho zvyku vyškrabávat si doupě. Tento druh si měkké břicho často chrání krunýřem z drahokamů. Nalačno vyměšovanými, silně lepkavými slinami si na krk a břicho přilepuje drahé kameny, které mají ochranný i ozdobný účel.

Šupiny jsou pětihranné a mají tvar kapky se dvěma dlouhými a dvěma kratšími stranami a kratičkou pátou stranou přisedající ke kůži. Kdykoli se to drakovi zlíbí, může je naježit a podrbat si je. Nezapomeňte, že jde o velmi čistotného tvora, který věnuje velkou péči tomu, aby měl kůži i šupiny vždy čisté a bez poskvrnky.

V normální poloze se šupiny překrývají a díky nepatrné dutince v povrchu do sebe navzájem zapadají a umožňují tak drakům dokonalou volnost pohybu.

Jestliže si dračí šupinu prohlédneme zblízka, všimneme si následujících charakteristických rysů: nejvnitřnější část se skládá z kompaktního vlasového útvaru pevně zakořeněného v epidermu. Na vlasovém folikulu jsou drobné žlázky vyměšující látku, která se pevně zachycuje na kůži.

Tato látka je bohatá na minerály a ty určují tvrdost a barvu dračích šupin. Vnější povrch šupin má rohovitou, průsvitnou strukturu, která jim dodává typický třpyt.

Draci se na rozdíl od většiny ostatních plazů nemusí svlékat z kůže, jelikož jim šupiny rostou a automaticky se obnovují jako lidské nehty a vlasy. Pokud nejsou nemocní, šupiny neshazují.

Žoldnéři, kteří se nechávali najímat městy a panovníky za účelem zabití draka, obvykle nosili brnění vyrobené z dračích šupin. Tento oděv jim dodával obrovskou prestiž a všem prozrazoval, že jednoho z těchto hrůzostrašných tvorů už zabili. Mimochodem, šupiny na jejich brnění byly velmi malé, což jasně dokazuje, že zabitý drak byl ještě mládě, které sotva dosáhlo puberty, a proto zdolat ho bylo daleko snazší než přemoci dospělého draka.

Zdroj:
Montse Sant
Přidáno 11.02.2006, Dark